ANTVERPSKÁ PLATFORMA PRO INOVACE NABÍZÍ MOŽNOST NAVÁZÁNÍ SPOLUPRÁCE

Antverpská platforma pro inovace The Beacon zaměřená na umělou inteligenci, chytrá města, chytré přístavy a další témata spojené s činností přístavu Antverpy-Bruggy a průmyslu v provincii Antverpy nabízí možnosti navázání kontaktů a spolupráce se zaměřením na digitální oblast. Více informací je možné zjistit během online akce 20. dubna.

Antverpský přístav je druhý největší v Evropě. Foto: Shutterstock

Inovační hub The Beacon působí v Antverpách od roku 2019 a jeho cílem je propojit firmy a další aktéry zaměřené na inovace v digitální oblasti.

The Beacon nabízí navázání kontaktů, výměnu informací a možnost spolupráce prostřednictvím platformy, kde se mohou technologické společnosti navzájem propojit se zaměřením na hlavní témata průmyslu v provincii Antverpy a aktivity spojené s Antverpským přístavem.

ŽELEZNIČNÍ PROPOJENÍ I DO OSTRAVY

Díky své centrální poloze, přítomnosti největšího chemického klastru v Evropě, rozsáhlému dalšímu propojení v dopravě po železnici, včetně nového regionálního terminálu v Ostravě-Mošnově poskytuje Antverpský přístav – jako druhý největší přístav v Evropě  – i celá provincie Antverpy možnosti pro inovativní technologické obory.

Mezi zakládajícími členy The Beacon jsou největší belgické podnikatelské sdružení pro inovativní technologické obory Agoria, Antverpský přístav (oficiální název Přístav Antverpy-Bruggy), Univerzita v Antverpách a společnost Lantis (Liveable Antwerp through Innovation and Cooperation), jejímž zřizovatelem je město Antverpy.

K zakladatelům patří i špičkový výzkumný institut v AI, polovodičích a dalších inovativních oborech imec se sídlem v Lovani, s dalšími výzkumnými pracovišti v Belgii, Nizozemsku, na Tchaj-wanu a v USA a zastoupeními v Číně a Japonsku. Institut má tým 4 000 odborných vědců k podpoře inovací po celém světě.

KATALYZÁTOR INOVACÍ

Společným cílem zakladatelů bylo vytvořit platformu, která bude katalyzátorem inovací mezi těmito organizacemi, posílí vazby s dalšími technologickými společnostmi a bude fyzicky přítomna v Antverpách.

Od svého vzniku se The Beacon zaměřuje na propojení inovativních digitálních společností, které se snaží poskytovat řešení pro města, přístavy a s nimi spojená průmyslová odvětví.

DIGITÁLNÍ DVOJČATA V PŘÍSTAVU

The Beacon nabízí konkrétní akce k propojení soukromého sektoru s aktivitami  Antverpského přístavu. Jedním z příkladů je  konference pořádaná 20. dubna 2023 v hybridním formátu pod názvem: The economics of digital twins in port & logistics.

Tato akce je pořádána v rámci programu COOCK Smart Port 2025. Jedná se o tříletý program financovaný organizací pro podporu inovací a podnikání Flanders Innovation and Enterpreneurship (VLAIO) zřizovanou vlámskou regionální vládou. Cílem tohoto programu je šířit znalosti, které Antverpská univerzita a imec mají v oblasti systémového inženýrství a umělé inteligence, mezi přístavní a logistickou podnikatelskou komunitou ve Vlámsku.

V rámci tohoto projektu The Beacon organizuje aktivity, na nichž jsou zastoupeny technologické společnosti, provozovatelé přístavů a logistiky a akademická obec.

Zmiňovaná akce umožňuje se přihlásit na její online nebo případně prezenční formu dne 20. 4. od 10 do 13 hodin.

Další akce The Beacon přístupné veřejnosti se konají 4. 5. prezenčně pod názvem „Powering the Future of Road Freight“ a „Data Driven Port Operations”.

Členství v The Beacon může být jedním z východisek pro expanzi firemních aktivit v přístavu Antverpy–Bruggy a v provincii Antverpy.

Členství je placené, podrobnosti lze najít na webové stránce The Beacon.

Eva Kordová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Bruselu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět