ANGOLA NAVÝŠILA VÝDAJE NA VOJENSKOU TECHNIKU I ELEKTRÁRNY

Angola po mnoha úpravách rozpočtu na rok 2020 kvůli pandemii covid-19 navýšila veřejné výdaje, které mají podpořit tamní ekonomiku. Výrazně vyšší výdaje byly schváleny pro investice velitelství vzdušných sil, ministerstva dopravy, ministerstva vody a energetiky i ministerstva zdravotnictví.

Zvýšené rozpočtové výdaje mají podpořit angolskou ekonomiku, kterou citelně zasáhla pandemie koronaviru i pokles cen ropy. Ilustrace: Shutterstock

Program pro veřejné investice tak podpoří stávající, ale i nové projekty, při jejichž realizaci by se mohly prosadit také české podniky.

Angolská ekonomika byla výrazně zasažena dopady celosvětové pandemie i vzhledem k vysoké závislosti na vývozu ropy a výraznému poklesu její ceny. Vláda v první polovině tohoto roku několikrát upravila státní rozpočet na rok 2020 a omezila mnoho výdajů. V poslední verzi, která byla přijata na konci července 2020, ale naopak schválila vyšší veřejné výdaje pro rozpočty hned několika institucí.

Celková výše rozpočtu na rok 2020 dosáhla 19,2 miliardy eur. Program pro veřejné investice se oproti minulému roku zvýšil o 11 % na 1,7 miliardy eur.

Velitelství vzdušných sil obdrželo po dlouhé době výrazně vyšší rozpočet na úrovni zhruba 125 milionů eur na nákup a opravu vojenské techniky a dále 27 milionů eur na výstavbu mola a rehabilitaci námořní vojenské základy Soyo-Kalunga.

LETIŠTĚ, PŘÍSTAV I VODNÍ ELEKTRÁRNY

Nejvyšší finanční prostředky směřovaly do rozpočtu ministerstva dopravy, které má za cíl investovat do dvou významných projektů – dokončení nového letiště v Luandě (156 milionů eur) a výstavby přístavu Caio v provincii Cabinda (82 milionů eur).

Ministerstvu vody a energetiky byly schváleny vyšší výdaje na dokončení výstavby nejdražšího projektu v rámci programu pro veřejné investice, kterým je projekt vodní elektrárny Caculo Cabaça (213 milionů eur). Vedle toho investice poputují do dokončení výstavby vodní elektrárny Laúca (106 milionů eur) a dalších středních a malých vodních elektráren.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli stále přetrvávající pandemii covid-19 v Angole obdrželo vyšší rozpočet na nákup zdravotnického materiálu a nezbytného vybavení nemocnic v celkové hodnotě 99 milionů eur.

ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY

České společnosti by se mohly prosadit v projektech, které budou zahájeny v tomto roce. Jde zejména o projekty na nákup a opravu vojenské techniky pro Velitelství vzdušných sil Angoly a projekty výstavby středních a malých vodních elektráren. V případě stávajících projektů, kterých se navýšení rozpočtu také týká, již byli v minulosti vybráni generální dodavatelé.  

Kristýna Maina Chvátalová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Pretorii

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět