AMERICKÁ NADACE PODPOŘÍ MEZINÁRODNÍ VÝZKUM

Americká vědecká nadace National Science Foundation (NSF) zveřejnila výzvu k podávání projektových přihlášek v programu zaměřeném na mezinárodní výzkumné zkušenosti studentů (IRES – International Research Experiences for Students). Cílem programu je podpořit kontakty amerických a zahraničních výzkumných organizací. 

Ilustrační foto: Shutterstock

Program, který byl vyhlášen letos v srpnu, je především určen k zapojení studentů všech stupňů amerických vysokých škol do práce zahraničních výzkumných týmů v přírodovědných a technických oborech. Zároveň přináší nové příležitosti, jak posilovat mezinárodní spolupráci zapojených institucí – vysílajících amerických i přijímajících zahraničních.

PRESTIŽNÍ ZÁLEŽITOST PRO AMERICKÉ PARTNERY

Pro přijímající instituce je hostování prestižní záležitostí, protože jde de facto o ocenění jejich úrovně ze strany nadace NSF a jejích hodnotitelů. Návrhy projektů totiž musí, i přes zaměření na studenty a juniorní výzkumníky, splňovat kvalitativní standardy NSF. 

Současná výzva je opět určena americkým uchazečům, kteří své návrhy formulují ve spolupráci se zahraničními partnery v jednom ze dvou následujících mechanismů:

  • Mechanismus I, tzv. IRES Sites, podpoří aktivní zapojení amerických bakalářských a magisterských studentů do kolaborativního výzkumu se zahraničními týmy. V principu by se spolupráce měla odehrávat v zahraniční lokaci a zahrnovat především mentoring ze strany hostitelského týmu. Termín pro přihlášky je 12. listopadu 2020.
  • Mechanismus II, tzv. Advanced Studies Institutes, podpoří krátké kurzy a intenzivní výzkumné aktivity v zahraničí v délce cca 10-21 dní, díky nimž se do mezinárodního výzkumu zapojí zejména američtí doktorandi. V tomto mechanismu se očekávají také vedlejší benefity pro účastníky v podobě rozšíření profesionálních kontaktů, rozvoje dovedností a získání přístupu k mezinárodním zdrojům v podobě dat, infrastruktur, mentoringu apod. Termín pro přihlášky je 9. listopadu 2020.

V letošním roce NSF doporučuje připravit záložní virtuální a hybridní varianty kurzů a výzkumných aktivit vzhledem k nepředvídatelné epidemiologické situaci ve světě.

PŘÍLEŽITOST PRO ČESKÉ VÝZKUMNÉ INSTITUCE

Program je zajímavou příležitostí pro české výzkumné instituce, které již navázaly partnerství s některými z amerických univerzit a zároveň mají zájem společné aktivity rozšiřovat v oblastech, které NSF označuje za své priority. Detaily k výzvě lze dohledat na webu NSF.

V letech 2008 – 2019 se čeští výzkumníci zapojili do celkem 17 grantů v programu IRES. Jde tak o jeden z nejúspěšnějších nástrojů mezinárodní spolupráce z hlediska dopadu na networking amerických a českých výzkumných organizací.  

Luděk Moravec, vědecký diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět