ALBÁNIE VYHLÁSILA TENDR NA VÝSTAVBU NOVÉHO LETIŠTĚ

Na pobřeží střední Albánie vyroste největší mezinárodní letiště v zemi. Turistické a přístavní město Vlorë se má stát hlavní vstupní branou do země pro cestující i náklad. Součástí letiště bude logistické centrum napojené na dálniční, železniční i námořní síť. Tendr na výstavbu a provozování letiště byl nedávno vyhlášen, nabídky lze přijímat do 23.12.2020.

Ilustrační snímek z letiště v Tiraně. Foto: Shutterstock

Tendr na výstavu letiště ve Vlorë byl již několikrát odložen nebo po vyhlášení zrušen kvůli pandemii covid-19. Naposledy v říjnu 2020. Nyní jde o třetí pokus, tendr byl vyhlášen 23.11.2020 s datem uzávěrky 23.12.2020. Vítěz tendru by měl být znám do konce ledna 2021. Dodávka má být uskutečněna na bázi BOT (Build Operate Transfer), dodavatel stavbu zainvestuje a bude letiště následně provozovat po dobu 35 let.

VLÁDNÍ ZÁRUKY

Vláda má však zaručit během prvních 10 let provozu minimální příjem, pokud tržby operátora poklesnou pod 140 milionů eur za rok. Náklady na výstavbu se odhadují na 87 milionů eur, první rok po otevření se očekává 465 tisíc cestujících. Tendrová dokumentace je ke stažení na stránkách Ministry of Infrastructure and Energy a Public Procurement Agency.

V roce 2018 o stavbu a provoz letiště projevilo zájem konsorcium tureckých firem Cengiz Construction, Kalyon Construction and Kolin Construction, které mělo investovat do projektu 100 milionů eur. Po roce vyjednávání s albánskou vládou však od projektu upustilo. Konzultantem projektu, který připravil feasibility study, je albánská firma Seed Consulting, architektonický projekt připravila italská firma Archea.

MÁ VZNIKNOUT I HLAVNÍ LOGISTICKÉ CENTRUM

Nové mezinárodní letiště ve Vlorë bude mít ranvej o délce 3,2 kilometrů, což je o 500 metrů delší, než je dráha mezinárodního letiště v Tiraně. Bude tedy moci přijímat i velkokapacitní osobní a nákladní letadla. Spolu s letištěm se má v oblasti Vlore vybudovat i hlavní logistické centrum země s moderními sklady a překladišti. Letiště bude mít též vlastní opravárenské středisko na údržbu letadel. Dojde i k rekonstrukci přístavního terminálu a jeho propojení s letištěm.

Pro zahraniční turisty se zkrátí cesta k malebným plážím střední a jižní Albánie minimálně o dvě hodiny, letiště má přilákat nejen zahraniční turisty, ale zejména investory do nových turistických kapacit a logistické infrastruktury.

Albánie má v současné době pouze jedno fungující letiště, kterým je mezinárodní letiště v Tiraně. V rekonstrukci je horské v Kukës, na severu Albánie, které si nicméně zachová regionální význam pro horské oblasti Albánie a Kosova. Další nové letiště má vyrůst v jihoalbánském letovisku Sarandë, jeho podoba je zatím ve fázi předběžné studie.

Petr Vlk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tiraně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět