ALBÁNIE VYHLÁSILA TENDR NA NEJDELŠÍ TUNEL NA BALKÁNĚ

Silniční tunel o délce šesti kilometrů bude vybudován na pobřeží střední Albánie pod horským průsmykem Llogara nedaleko přímořského letoviska Vlorë. Tendr na tento strategický projekt s odhadovanými náklady ve výši 155 milionů eur byl oficiálně vyhlášen 14.prosince, nabídky lze přijímat do 12.února. Tunel by měl být uveden do provozu v roce 2024.

Ilustrační foto: Shutterstock

Tunel pod průsmykem Llogara blízko letoviska Vlorë patří mezi strategické projekty albánské dopravní infrastruktury a navazuje na celkovou koncepci modernizace albánského pobřeží. Ta zahrnuje výstavbu mezinárodního letiště a navazujícího logistického centra u města Vlorë, vybudování moderního přístavního terminálu v Durrës, dokončení Jadransko-jónské magistrály a vybudování letiště v Sarandë.

Tendrová dokumentace je ke stažení na webových stránkách Public Procurement Agency, v sekci „Contract Notice“. Kontrakt s vítěznou firmou má být uzavřen v dubnu 2021, uvedení díla do provozu se předpokládá v roce 2024. Požadovaná doba výstavby je 37 měsíců. Projekt pro zadávací tendrovou dokumentaci vypracovalo konsorcium firem iC Consulenten Ziviltechniker (Rakousko), ELEA iC (Slovinsko), IBE (USA), SEED Consulting (Albánie) a InfraKonsult (Albánie). Dílo bude financováno ze státního rozpočtu.

DOSTUPNOST PLÁŽOVÝCH STŘEDISEK

Vláda od projektu očekává, že zvýší dopravní dostupnost a zájem turistů o malebná plážová střediska na pobřeží střední a jižní Albánie (Dhermi, Himare, Borsh, Sarandë). Ta jsou nyní dostupná pouze přejezdem přes více jak 1 000 metrů vysoký horský průsmyk Llogara. Cesta novým tunelem bude o 45 minut kratší, pohodlnější a zejména bezpečnější.

Projekt tunelu Llogara má spolu s projektem nového letiště ve Vlorë povzbudit zahraniční investory k budování nových turistických kapacit vyšší kategorie v oblasti tzv. Albánské riviéry, která se nachází mezi přímořskými středisky Vlorë a Sarandë.

Petr Vlk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tiraně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět