Albánie láká zahraniční investory na průzkum a těžbu ropy

Albánie se snaží získat nové investory na průzkum a těžbu ropy. Podnikání v této oblasti není v místních geologických podmínkách snadné, ale může se vyplatit. Svědčí o tom nedávný objev nového naleziště firmou Shell nebo krok italské firmy ENI, která loni podepsala významný ropný kontrakt.

Ilustrační foto Shutterstock

Firma Shell Upstream Albania začala s průzkumem ropy v roce 2019 a brzy narazila na ropný pramen v oblasti Girokastra s možnostmi pro těžbu několika tisíc barelů ropy denně. Zájem o těžbu albánské ropy má i italská firma ENI, která podepsala počátkem roku 2020 kontrakt na prospekci a těžbu v oblasti Dumre o velikosti bloku 587 km2.

Největším producentem ropy zůstává čínská firma Bankers Petroleum Ltd., která v Albánii působí od roku 2004 a podílí se na celkové těžbě z 90 %. Druhým největším producentem je státní podnik Albpetrol s podílem 6 %. Zbylý podíl připadá nově na zmíněný Shell Upstream Albania.

Nízká těžba, velké zásoby

Současná těžba ropy v Albánii není velká a zdaleka neodpovídá ropnému potenciálu země. V letech 2004 až 2008 se vytěžilo pouze 2,5 % z celkových zásob. Průměrná denní těžba ropy činí 14 tisíc barelů ropy denně, což Albánii řadí na 71. místo na světě vedle zemí jako je Srbsko či Maďarsko. Ropné rezervy Albánie jsou nicméně v porovnání s těmito producenty více jak dvojnásobné.

Albánie disponuje ložisky ropy o prokázané velikosti 220 mil. barelů a ložisky plynu o velikosti 5,7 miliard m3. Ložiska ropy jsou situována na pevnině, blízko pobřeží. Z tohoto pohledu patří Albánie k evropským zemím s největšími „onshorovými“ zásobami. Ropná oblast Patos-Marinëz-Kolonjë je uznávána jako největší ropné pole v kontinentální Evropě. Zemní plyn se netěží vůbec a ani do budoucna se s jeho těžbou zatím neuvažuje. 

Veškerá vytěžená ropa se vyváží, což z ní činí produkt s nízkou přidanou hodnotou. Jediná albánská rafinérie je již řadu let mimo provoz a potýká se s opakovanými změnami jejích vlastníků. Benzín a ostatní ropné produkty se proto musí dovážet.

Zájemci z řad zahraničních i místních firem se mohou účastnit tendrů, které průběžně vypisuje Národní agentura pro přírodní zdroje.

Petr Vlk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tiraně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět