ALBÁNIE BUDUJE NOVÝ TERMINÁL SVÉHO NEJVĚTŠÍHO PŘÍSTAVU

Největší albánský přístav Durrës projde velkou modernizací. Zatímco historický přístav se změní v turistickou zónu, komerční aktivity budou přesunuty do nového terminálu na okraji města. S rozvojem přístavu má pomoci přední dubajský developer.

Komerční aktivity přístavu v Durrësu mají být odsunuty na okraj města. Foto: Shutterstock

Současný přístav v historické části Durrës bude sloužit výhradně pro osobní přepravu. Za tímto účelem zde bude vybudován moderní přístavní terminál pro velkokapacitní liniové a vyhlídkové lodě, nové ubytovací kapacity, nákupní střediska a přístav pro soukromé jachty. Architektonickou studii poskytne věhlasný italský architekt Marco Casamonti, o stavbu se postará přední světový developer, dubajská firma Emaar. Ta mimo jiné vlastní nejvyšší budovu světa, mrakodrap Burj Khalifa a další luxusní komplexy v centru Dubaje. Developer hodlá na modernizaci přístavu, výstavbu nových hotelů, bytů a nákupních center v Durrësu vynaložit částku až 2 mld. eur.

Všechna obchodní plavidla budou přesunuta do oblasti Porto Romano na okraji Durrësu, čímž se vyřeší současné problémy se znečištěním vody, zejména pak od tankerů s nákladem surovin. Nový obchodní přístav si vyžádá investice ve výši 500 mil. eur, doba výstavby by neměla překročit tři roky. Náklady na výstavbu a následný provoz ponese soukromý koncesionář, kterého vláda hodlá brzy vybrat ve výběrovém řízení. V blízkosti komerčního přístavu vyroste nová ekonomická zóna a obytná čtvrť s 2500 byty, které budou postaveny pro rodiny postižené zemětřesením. Grant ve výši 70 mil. dolarů na rozvoj bytového projektu poskytl Abu Dhabi Fund for Development.

Megaprojekt rozvoje přístavní čtvrti přinese pro české firmy nové příležitosti v oblasti stavebnictví od projekčních prací, přes dodávky stavebních materiálů, technického zabezpečení budov (smart building systems), informačních a komunikačních technologií až po vybavení interiérů luxusních hotelů a nákupních center, například dekorativním osvětlením.

Rozvoj největšího albánského přístavu Durrës je součástí nové hospodářské strategie vlády, která má za cíl vyvést zemi z recese s pomocí investic do dopravní infrastruktury.

Petr Vlk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tiraně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět