Aerospace či zelené energie: Příležitostí pro české firmy na italském trhu přibývá
Itálie je šestým nejdůležitějším obchodním partnerem ČR a do roku 2019 měla ČR s touto zemí pozitivní obchodní bilanci. Obě země se těší dlouhodobě stabilním bilaterálním vztahům, které navzdory koronavirové krizi zaznamenaly jen mírné oslabení. Množství příležitostí pro české exportéry stále roste, mezi ty přední v současnosti patří aerospace, digitalizace, smart cities, zelená transformace, ale i zdravotnictví, kultura, infrastruktura či turismus.
Nové příležitosti na italském trhu se rýsují v odvětví aerospace. Foto: Shutterstock
Vyplynulo to z teritoriálních seminářů v Praze a Brně, jejichž cílem bylo přiblížit aktuální podnikatelské prostředí v Itálii zájemcům z řad českých firem a vyměnit si vzájemné zkušenosti z tohoto zahraničního trhu. Jelikož Itálie patří mezi nejdůležitější obchodní partnery ČR, obou seminářů se zúčastnilo celkem 49 firem. Význam italského trhu dokládá i fakt, že je šestým nejdůležitějším obchodním partnerem ČR, na celkovém zahraničním obchodu ČR se podílí 4 procenty a do roku 2019 přesahoval obrat vzájemného obchodu 13 miliard eur.
O své zkušenosti s podnikáním v Itálii se podělil viceprezident Hospodářské komory ČR a podnikatel Radek Jakubský. „Až 70 procent případů vstupu na trh jde přes místní obchodní zástupce a znalost italštiny je při obchodních jednáních často zásadní,“ popisuje Radek Jakubský důležité prvky italské kultury obchodního jednání. „Obchodní jednání v Itálii je na rozdíl od českého prostředí časově náročnější, důležitý je taktéž častější osobní kontakt s obchodními partnery,“ dodává.
PERSPEKTIVNÍ SEKTORY
Hlavním vystupujícím na obou seminářích byl Marcel Sauer, ekonomický diplomat z Velvyslanectví České republiky v Římě. Vyjádřil se zejména k perspektivním italským sektorům: „Mezi přední oborové příležitosti patří společně s digitálním sektorem také revitalizace měst, zelená transformace, ale i zdravotnictví, kultura, infrastruktura či turismus. Velký důraz je kladen také na sektor aerospace.“
Podle Marcela Sauera jsou hlavní vstupní bránou na italský trh severní regiony (Lombardie, Benátsko či Emilia-Romagna). Tento trend potvrdil i Jiří Kuděla, generální konzul ČR v Miláně, který představil Lombardii jako významného tahouna italského exportu. „Lombardie generuje několikanásobně vyšší obrat než ostatní regiony a napříč zemí panují velké rozdíly,“ řekl přes videokonferenci přítomným firmám.
„Naprosto klíčovým prvkem dalšího vývoje podnikatelského prostředí v Itálii je Plán obnovy, v rámci kterého jsou plánovány investice během následujících 5 let do nejperspektivnějších sektorů,“ dodal na závěr svého vystoupení Marcel Sauer.
DALŠÍ INFORMACE
Máte-li zájem o bližší informace k italskému podnikatelskému prostředí nebo chcete-li konzultovat Vaše podnikatelské aktivity v Itálii, neváhejte se obrátit na ekonomického diplomata české ambasády v Římě Marcela Sauera (marcel_sauer@mzv.cz) a ekonomického diplomata Generálního konzulátu ČR v Miláně, Michala Bucháčka (michal_buchacek@mzv.cz).
K rozvoji obchodně-ekonomické spolupráce mezi ČR a Itálií přispívá také Italské centrum v Brně, které zahájilo novou službu umožňující užší a snadnější komunikaci mezi italsko-českými partnery prostřednictvím online networkingové platformy.
Semináře připravil Odbor ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno a Podnikatelským a inovačním centrem hl. města Prahy.
Další akce ekonomické diplomacie naleznete na webu export.cz v záložce Akce. Ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou připravujeme v termínech 22. a 23. listopadu v Praze a Českých Budějovicích teritoriální seminář o obchodních příležitostech pro české firmy v Německu. Více informací zde.
Níže naleznete prezentaci ekonomického diplomata Marcela Sauera, OnePager a kartu obchodního jednání.
Příležitosti pro české firmy v Itálii