ADVENT, TRHY A ZIMNÍ POHÁDKA. ČESKÉ VÁNOCE LÁKAJÍ I FILIPÍNCE
Vánoce na Filipínách jsou nejdelší na světě – a jedny z nejkomerčnějších. Začínají už v srpnu, kdy se v obchodech, nákupních centrech, na ulicích i v médiích začínají ozývat první koledy. Možná i proto řada Filipínců vyhledává jako turistickou destinaci místa, která mohou nabídnout tradici a atmosféru. A patří mezi ně i Česko.

Ilustrační foto iStock
Santa Claus, vánoční slevy, blikající světla, tematické dekorace čínské provenience, dárkové kampaně a nákupní horečka jsou na Filipínách běžnou součástí sváteční atmosféry. Mnoho tradic je inspirováno americkými filmy a reklamou, což vytváří svátky plné barev, ale často s menším důrazem na klid, symboliku a historickou kontinuitu. Přesto si Filipínci uchovávají silný duchovní rozměr Vánoc, který je zakořeněný v jejich katolické víře a komunitním životě.
Za vánoční atmosférou i k sousedům
Pro filipínské turisty, spíše ty starší, a tedy i ekonomicky stabilizované, kteří hledají konzervativnější zážitky, je adventní období v Česku ideální příležitostí k poznání našich tradic, objevování zimní krajiny a prožití Vánoc v atmosféře, která spojuje historii, kulturu a pohostinnost. Filipínci navíc, zdánlivě paradoxně, milují sníh. Advent a Vánoce jsou pro ně ideální příležitostí pro návštěvu Prahy, ale i dalších historických měst nebo řady českých hradů a zámků. Česko je navíc cenově dostupné, bezpečné a přátelské vůči zahraničním návštěvníkům. A co víc – díky centrální poloze je možné během jedné cesty navštívit i další vánoční destinace střední Evropy: Vídeň, Pasov, Drážďany, Norimberk, Krakov, Mnichov nebo Linec. Každé z těchto měst nabízí unikátní vánoční atmosféru, která se liší stylem, gastronomií i tradicemi.
České Vánoce mají tedy obrovský potenciál oslovit filipínské turisty. Příležitosti se nabízejí nejen pro cestovní kanceláře, ale i pro různé marketingové aktivity. Ty mohou zahrnovat i přímou účast filipínských partnerů formou mise do Česka. Cílem je vytvořit komplexní zážitek, který propojí českou historii, kulturu a pohostinnost s očekáváním filipínských turistů.
Markéta Pěčková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Manile