Podnikatelská mise v oboru pivovarnických technologií do Kazachstánu (3. – 7. 6. 2019)

Velvyslanectví ČR v Astaně ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR organizuje misi českých firem ze sektoru pivovarnických technologií a surovin pro výrobu piva z ČR do Kazachstánu. Mise bude organizovaná jako projekt ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva zemědělství ČR a uskuteční se v termínu 3. – 7. června 2019.

Foto: Shutterstock

Během mise proběhnou jednání s nejvýznamnějšími pivovary v zemi ve městech Šimkent, Almaty a Kostanaj, a také prezentace o technologiích minipivovarů ve městech Almaty, Kostanaj a Astana. V rámci přípravy oslovil ZÚ Astana následující pivovary: Šimkent pivo, Pervyj pivzavod, EFES Kazakhstan, Carlsberg Kazakhstan, Caspian Beverage Holding a Arasan. Jednání budou potvrzena podle finálního složení podnikatelské mise. V případě zájmu budou osloveny také další kazachstánské firmy podle návrhů účastníků. Pro účastníky, jejichž technologie jsou potřebné také u výroby nealkoholických nápojů (např. plnící linky) jsme připraveni rozšířit okruh navštívených kazachstánských firem také na tyto sektory.

V rámci projektu bude velvyslanectví ČR v Astaně spolufinancovat zejména dopravu českých podnikatelů po Kazachstánu a organizaci prezentací pro případné zájemce o minipivovary (zejména pronájem prostor a techniky). Letenky do a z Kazachstánu (navrhneme nejvýhodnější spojení), ubytování (navrhneme možnosti ubytování za zvýhodněných podmínek), stravu a diety si účastníci hradí sami. Misi budou doprovázet ekonomický diplomat, místní síla pro zemědělství a pracovníci Ministerstva zemědělství ČR (TBC).

Základy současného pivovarnictví v Kazachstánu položilo spuštění pivovaru v Šimkentu v roce 1976, který byl postaven s využitím československých technologií. Také řada dalších pivovarů do nedávné minulosti využívala služeb českých sládků. V Kazachstánu se v roce 2018 uvařilo celkem 598 mil. litrů piva. Z toho připadalo 78 % na regiony, které podnikatelská mise navštíví. V poslední době evidujeme mírný nárůst zájmu a poptávek o technologie pro minipivovary. Samotné české pivo je v zemi velice populární, ovšem na trhu se prodávají zejména české značky vyráběné v licenci v Rusku.

Vyzýváme české podnikatele, aby svůj zájem o účast nahlásili na ekonomický úsek našeho velvyslanectví commerce_astana@mzv.cz . Také případné dotazy je možné směřovat na tento e-mail. Termín pro projevení zájmu o účast je 15. 4. 2019. Následně, do konce dubna 2019, uvítáme zaslání krátkého profilu a představení nabízených technologií/zboží v rozsahu půl stránky A4/ včetně loga společnosti, ideálně v ruštině příp. v češtině. Doporučujeme, aby se mise zúčastnili pracovníci ovládající ruský jazyk.

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet