NENÁPADNÝ PŮVAB PLASTU

Příběhy dvou českých startupů ukazují, že technologii 3D tisku lze dobře skloubit s vysoce funkčním výrobkem, který se může pochlubit špičkovým zpracováním.

Kraniální helma Talee z produkce ostravské firmy Invent Medical je nejen funkční, ale i dobře vypadá. Letos získala prestižní ocenění Red Dot Design Award. Foto: Invent Medical

Na nápadu posunout svět 3D výtisků k estetickým a plně funkčním výrobkům postavil své podnikání pražský startup cotu. „Na počátku byl můj koníček, kterým je modelářství, rádiem ovládané modely. Rozhodl jsem se vytvořit závodní model plachetnice pomocí 3D tiskárny a zjistil jsem, že výsledek zdaleka není tak dokonalý a krásný, jak by si člověk představoval. Kopyto pro laminaci bylo potřeba dotmelit, přebrousit a přelakovat. Uvědomil jsem si, že takový problém řeší každý, komu nestačí obyčejný plastový výtisk,“ vysvětluje ve své dílně v pražské Libni Daniel Jankovič, který cotu společně s Danielem Zachem před čtyřmi roky založil.

Nezůstalo jen u modelářství, byť cotu dnes dodává díly pro rádiem řízené plachetnice firmě Hacker, významnému hráči na evropském modelářském trhu. A stejně tak se díky preciznímu finálnímu zpracování libeňský startup etabloval jako subdodavatel profesionálních virtuálních brýlí z produkce české firmy, která patří mezi současnou světovou špičku. Zákazníků má ale cotu desítky.

Ruční práce jako přidaná hodnota

„Pracujeme pro společnosti, které potřebují vyrobit prototyp k nerozeznání od budoucího výrobku. Realisticky vypadající i dokonale funkční. Umíme napodobit vzhled skla, kovu nebo keramiky. A zvládáme i malovýrobu z plastů v řádu nižších stovek kusů, kde zákazník již nemusí čekat měsíce ani investovat do klasických vstřikolisových forem a hledat investora,“ upřesňuje Daniel Jankovič. Výrobky cotu, které kombinují technologii 3D tisku s ruční prací, už využily takové společnosti jako Škoda Auto, Samsung, Siemens nebo Unilever, pro nějž český startup vytvořil modely nanuků. Kvůli zakázce pro německý SAP cotu otevřelo své zastoupení v Mnichově, pobočku má i na Slovensku.

Souběžně s rozšiřováním portfolia výrobků se společnost učila používat nové technologie. Ke strunovým tiskárnám přibylo i vakuové lití a pokročilý 3D tisk využívající světlocitlivé pryskyřice. V cotu odzkoušeli několik desítek materiálů i postupů, tisknou ve speciálním světelném spektru a jsou tak schopni vyrobit i zdravotnické produkty. Sem patří třeba koncovky sluchadel nebo modely chrupu a vrtací šablony pro zubní laboratoře či dočasné náhrady, na něž mají v cotu dokonce monopol na českém trhu.

Pražský startup cotu sází na vysoký podíl ruční práce. Foto: cotu

Módní ortéza? Jde to

Na nápadu, jak dotáhnout technologii 3D tisku do špičkového estetického i funkčního tvaru, postavil svůj byznys i ostravský startup Invent Medical. Specializuje se na oblast, která donedávna platila za doménu těžkopádných, neohrabaných, nevzhledných výrobků s nulovou estetickou hodnotou, které lidé používali jen proto, že jim to lékař předepsal: protetické a ortotické pomůcky na míru.

Cílem Invent Medical je povýšit zdravotnickou pomůcku na módní doplněk. A jak říká Jan Rosický, jednatel a spoluzakladatel firmy, zásadní roli v této klíčové přidané hodnotě hraje design. „Naše pomůcky na první pohled dávají najevo, že jde o novou generaci zdravotnických produktů. Design není jen o vzhledu, ale zabývá se komfortem, funkcí a jednoduchostí použití. Naše výrobky jsou tenčí, lehčí, pohodlnější a navíc vypadají moderně,“ vysvětluje.

Designérské oddělení Invent Medical přitom míří pořádně vysoko a může se pochlubit tím, že letos získalo hned dva „designérské Oscary“ v podobě prestižního mezinárodního ocenění Red Dot, které se každoročně uděluje v německém Essenu.  Jednu cenu si odnesl Tomáš Bouma za tištěné ortopedické vložky, druhého „Oscara“ v nejvyšší kategorii Best of the Best pak šéfdesignér Aleš Grygar za kraniální remodelační ortézu Talee, která je určena k léčbě vážných deformit hlavy u dětí.

Příběh plastové helmy Talee, která se testuje na několika mezinárodních klinikách a na začátku příštího roku ji čeká ostrý start, mimo jiné ukazuje byznysový model, na který v Ostravě vsadili – ke špičkovému designu zdravotnické pomůcky vede zapojení mnoha oborů. Invent Medical se kromě vlastního designérského studia opírá také o tradici v oboru ortotiky a protetiky, kterou se svou více než pětadvacetiletou praxí zastupuje Janův otec Jiří Rosický. Jenže zatímco dříve se zdravotnické pomůcky vyráběly ručně, Invent Medical se zaměřil na důslednou automatizaci, s níž chce v tradičním a konzervativním oboru podnikání prorazit. Ve firmě tak nenajdeme jen designéry a klinické odborníky, ale také celou softwarovou divizi, která zajistí, že se nadesignovaný produkt na míru dá vyrobit, kdekoliv je k tomu vhodná 3D tiskárna splňující technické parametry. „V jiných firmách navrhují produkty stále klinici a neřeší se automatizace procesu. Troufám si říct, že v tom jsme první a dává nám to náskok. Díky této kombinaci jsme schopni odlišovat se kvalitou a vzhledem výrobku, ale i škálovatelností celého procesu,“ říká Jan Rosický.

Ostravský brand, globální trh

Invent Medical, který sídlí v Moravskoslezském inovačním centru v Ostravě, věří, že právě díky vysoce funkčním výrobkům s estetickou kvalitou může proniknout na globální trh se zdravotnickými pomůckami. Loni si ostravský startup osahával terén prostřednictvím grantu SME-Instrument, který spadá pod evropský rámcový program pro výzkum a inovace Horizont 2020. Počátkem letošního roku Invent Medical založil za oceánem dceřinou firmu – právě USA jsou v globální expanzi odrazovým můstkem číslo 1. Klíčové jsou pak rozvinuté trhy jako západní a severní Evropa nebo Japonsko. „Současně spouštíme pokrytí i na dalších evropských trzích, v Mexiku, Rusku, na Blízkém východě, jednáme i se Singapurem a Austrálií,“ vyjmenovává Jan Rosický s tím, že při hledání partnerů a získávání kontaktů výborně fungují odborné veletrhy.

Invent Medical se chce opírat především o vlastní silný brand s příběhem. Ne vždy je ale důsledné prosazování vlastní značky možné. „Víme, kdy musíme dát ego a náš brand stranou a využít silného partnerství pro růst do náročných segmentů,“ vysvětluje spoluzakladatel Invent Medical s tím, že si dobrovolně vybrali „hodně klikatou cestičku“. Zda se jednou splní sen ostravské firmy a Talee se stane synonymem remodelační ortézy dětských hlaviček, prozatím nikdo odhadnout nedokáže. Minimálně loňský „designérský Oscar“ ale dokazuje, že i tak konzervativní obor jako jsou ortotika a protetika, lze dělat inovativně. A především tak, aby je pacient nebral jen jako nutné zlo.

BLAHOSLAV HRUŠKA

 

Vstup na chorvatský trh