EMIRÁTY: REGIONÁLNÍ CENTRUM OBCHODU A DESIGNU

Spojené arabské emiráty nespoléhají pouze na tradiční těžbu ropy, v posledních letech se jim podařilo výrazně transformovat svou ekonomiku. Přeměnily ji v druhou největší na Blízkém východě a jednu z nejotevřenějších na světě. Úspěšně rozvíjejí řadu dalších sektorů.

Světelná instalace „Canopy of Light“, kterou dodala společnost Preciosa do hotelu Mandarin Oriental Jumeira v Dubaji. Foto: Preciosa

Přestože je země stále ve vysoké míře závislá na příjmech z prodeje ropy, má nejrozmanitější ekonomiku ze zemí Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC). Neropný sektor v současné době představuje přibližně 60 % HDP, přičemž se očekává, že do roku 2021 se jeho podíl zvýší na 80 %. Každý ze sedmi emirátů má odlišné ekonomické podmínky a priority, nicméně všechny dodržují zásady společné vize dalšího rozvoje na federální úrovni.

Zatímco Abú Dhabí drží většinu zásob ropy a zemního plynu v zemi, Dubaj se stále více prezentuje jako obchodní centrum země, ale i celého regionu Blízkého východu. Ekonomický růst byl, je a nadále bude poháněn převážně právě těmito dvěma emiráty. Dubaj v současné době přitahuje zahraniční investice zejména v souvislosti s přípravami na hostování světové výstavy EXPO 2020, kde bude mít svůj národní pavilon i Česká republika. Značná část investic tam míří zejména do rozvoje infrastruktury, kterou je potřeba v souvislosti s konáním EXPO dostatečně rozšířit.

Různorodý trh

Spojené arabské emiráty nabízejí pro zahraniční společnosti různorodý trh v mnoha průmyslových odvětvích. Mezi nejzajímavější sektory patří obrana a bezpečnost, energetika (jaderná a obnovitelná energie), strojírenství a stavebnictví, letectví, zdravotnictví, cestovní ruch a v neposlední řadě designový průmysl, zejména interiérový.

Spojené arabské emiráty pomalu, ale jistě získávají pozici významného regionálního centra obchodu. Na trhu existují stovky společností z Indie, Íránu, Číny a Filipín, které se zaměřují na reexport zboží dále do Asie a Afriky. V současné době je zhruba 50 % veškerého dovezeného zboží reexportováno do dalších zemí.

Na Blízkém východě a v severní Africe roste poptávka po interiérovém designu sedmkrát rychleji než globální průměr. Designový trh Spojených arabských emirátů, který je podpořen inovativními projekty v oblasti architektury, vzrostl v roce 2017 o 13 % na 32 miliard amerických dolarů, v roce 2019 je předpokládán nárůst na 36 miliard dolarů. Stále větší podíl na celkovém růstu má zejména interiérový design.

České společnosti v roce 2018 vyvezly do Spojených arabských emirátů zboží v hodnotě 837 milionů dolarů. Tuzemské firmy navazují na dlouhodobou tradici. Už v osmdesátých letech Čechoslováci realizovali v Emirátech významné zakázky od stavby elektrárny Umm Al Naar po dodávky tatrovek tamním ozbrojeným silám.

Mezi nejviditelnější české exportéry v současnosti patří Madeta, která na tamní trh dováží pro místní spotřebitele lahodný sýr Akawi. Aktivní jsou také firmy obranného a bezpečnostního průmyslu jako Tatra a Retia ze skupiny Czechoslovak Group nebo Česká zbrojovka. Dodavatel pasivních sledovacích systémů ERA zaznamenal v poslední době úspěch díky dodávkám pro civilní letecký sektor.

Dubaj se stále více prezentuje jako obchodní centrum země, ale i celého regionu Blízkého východu. Foto: Shutterstock

Český design boduje

Jedním z nejvýznamnějších sektorů, ve kterém se již tradičně české společnosti prosazují, je bezesporu designový průmysl. Na poli designu ve spojení se sklem nelze přehlédnout úspěchy společností Preciosa a Lasvit. Preciosa vybavila svojí produkcí řadu paláců, letišť a hotelů, zejména v Dubaji a Abú Dhabí. Jedním z největších úspěchů byl kontrakt na dodávku osvětlení pro prezidentský palác. Mezi nejnovější projekty, které společnost realizovala, patří instalace „Canopy of Light“ v lobby luxusního hotelu Mandarin Oriental Jumeira v Dubaji, nebo instalace českého křišťálu v hotelu Saadiyat Island Beach Resort v Abú Dhabí.

Také firma Lasvit v posledních letech významně posílila svou pozici na místním trhu, když získala zakázky na světelné instalace pro metro v Dubaji, prestižní restauraci v nejvyšší budově na světě Burj Khalifa nebo pro hotely Waldorf Astoria v emirátu Rás Al Chajma, Mövenpick Media City a W hotel v Dubaji.

Lídr čisté energie

Spojené arabské emiráty jsou lídrem na Blízkém východě, pokud jde o rozvoj odvětví obnovitelné energie. Místní vláda se v rámci své energetické strategie zaměřuje na zvýšení podílu čisté energie na celkovém energetickém mixu z 25 % na 50 % do roku 2050 a hodlá snížit uhlíkovou stopu v rámci výroby elektřiny o 70 %. Do roku 2030 má 25 % energetického mixu pocházet ze solární energie. Výhled však ukazuje, že Spojené arabské emiráty budou do roku 2030 i nadále primárně záviset na dodávkách zemního plynu.

Významnou roli v úspěšné hospodářské diverzifikaci země sehrály rozvoj cestovního ruchu a organizace významných veletrhů. Do roku 2020 je očekáván nárůst kapacity hotelových pokojů o více než 40 %.  Dvě celosvětově významné letecké společnosti Spojených arabských emirátů – Etihad a Emirates, stejně jako neustálá modernizace letecké infrastruktury, také přispívají k ekonomickému rozvoji. Mnoho výstav a veletrhů organizovaných v Abú Dhabí a Dubaji jsou největšími a nejvýznamnějšími v regionu GCC i ve světě. To platí například pro Downtown Design Dubai, GITEX, Gulfood, Big 5 nebo ArabHealth.Jednou z nejvýraznějších obranných výstav na světě je mezinárodní veletrh IDEX, spojený s konferencí. IDEX je také jediným veletrhem v celém regionu Blízkého východu a severní Afriky, který demonstruje nejnovější pokrok v oblasti vojenských technologií, pozemní, námořní a letecké obrany. Je to jedinečná platforma pro navázání a posílení vztahů s vládními útvary, podniky a ozbrojenými silami v celém regionu. Během účasti českých firem na IDEX v roce 2017 uzavřel například VOP CZ partnerství s místní společností NIMR. VOP CZ je marketingovým partnerem pro řadu vozidel NIMR pro Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko.V průběhu roku 2017 spustily Spojené arabské emiráty vlastní vesmírný program, jehož hlavním cílem je přistání na planetě Mars do roku 2021 a vybudování první osady do roku 2071. V tomto odvětví země také hledá možnosti spolupráce se zahraničními subjekty.

DANIEL BLAŽKOVEC, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí

 

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet