Zdravotní pojištění v JAR: šance i pro české firmy

Jihoafrická republika (JAR) připravuje zavedení povinného zdravotního pojištění, které umožní přístup ke zdravotnickým službám širokým vrstvám obyvatel bez ohledu na jejich finanční postavení. V souvislosti s chystaným zákonem bude potřeba renovovat většinu veřejných zdravotních zařízení a nemocnic, a také zvýšit jejich kapacity. Vzniká tak příležitosti pro české dodavatele zdravotních zařízení, výrobků a farmak.

Ilustrační foto: Shutterstock

Plánovaný systém povinného zdravotního pojištění má vytvořit státem spravovaný fond, ze kterého bude hrazena péče všem občanům v registrovaných zdravotnických zařízeních, soukromých i veřejných, a který bude financován z daňového systému. Změny v rámci připravovaného zákona by rovněž měly zajistit snazší dostupnost zejména léků na předpis, a to skrze větší počet výdejních míst a navýšení jejich skladových zásob.  Jakým způsobem se zákon projeví zvýšením daňového zatížení občanů, není v tuto chvíli jasné. Soukromé pojištění by následně mělo být potřeba pouze u nadstandardních zákroků.

Podle ministerstva zdravotnictví by státní zdravotní pojištění, takzvané National Health Insurance, mělo být schváleno v horizontu měsíců. Kdy dojde ke konečné aprobaci je ale otázkou. Následná implementace pak bude probíhat v několika fázích během nadcházejících sedmi let. Součástí zavádění zákona budou investice do renovací, zvýšení kapacit a celkového zlepšení stavu především veřejných zdravotnických zařízení, která v současnosti poskytují služby bezplatně a jsou tak vystavena velkému množství pacientů mnohdy na úkor kvality služeb.

Groote Schuur patří mezi největší veřejné kliniky v zemi. Právě tady Christiaan Barnard v prosinci 1967 provedl první transplantaci srdce. Foto: Shutterstock

V nadcházejících letech je tedy možné očekávat řadu nových příležitostí pro české společnosti v oblasti dodávek vybavení a materiálu pro zdravotnická zařízení. Jde například o zařízení pro novorozence (TSE Medical), nemocniční lůžka (LINET), rehabilitační přístroje (BTL zdravotnická technika), rozvody medicinálních plynů (MZ Liberec), vybavení čistých prostor (PD clean), ale i jakékoliv spotřební zdravotnické materiály a léčiva.

Jako dobrou příležitost k prezentaci vlastních výrobků a pro navázání kontaktů s místními distributory lze českým firmám doporučit veletrh Africa Health 2020 v Johannesburgu. Tato akce je největší přehlídkou výrobců a dodavatelů léčiv, zdravotních pomůcek, materiálu a zařízení na kontinentu. Velvyslanectví ČR v Pretorii připravuje návrh na společnou prezentaci českých firem na tomto veletrhu, který se koná v období od 12.-14. května 2020. Pro bližší informace o této akci kontaktujte ekonomický úsek velvyslanectví v Pretorii.

Viktor Dolista, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pretorii

David Vaverka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pretorii

 

Vstup na chorvatský trh