VIETNAM SÁZÍ NA DIGITÁLNÍ EKONOMIKU

Vietnamská vláda představila na začátku roku 2019 nový plán rozvoje digitální ekonomiky. Podle strategie „Vietnam 2035“ se má digitální ekonomika stát jedním z hlavních zdrojů růstu vietnamského hospodářství v příštích dvaceti letech. Rozvoj digitální ekonomiky přinese řadu nových příležitostí také pro české firmy, které se již dnes začínají v této oblasti ve Vietnamu prosazovat například v segmentu kybernetické bezpečnosti nebo digitálního bankovnictví.

Foto: Shutterstock

Premiér Nguyen Xuan Phuc představil vládní záměr na podporu digitální ekonomiky v rámci lednové konference „Vietnam Economic Forum“, pořádané ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem a Světovou bankou. Vietnam má postupně opouštět roli ekonomiky zaměřené na exportní průmyslovou výrobu, která využívá především levnou pracovní sílu. Vláda se hodlá soustředit na podporu domácí poptávky a dalších sektorů domácí ekonomiky.

Lídr mezi zeměmi ASEAN

Vietnam teď ale rozhodně nezačíná úplně od nuly. Digitální ekonomika tam v posledních letech zažila dramatický růst. Mezi lety 2015 až 2018 dosahovalo tempo růstu úctyhodných 35 % ročně. Například objem internetových obchodních transakcí se v roce 2018 ve srovnání s předchozím rokem téměř zdvojnásobil.

A vietnamská digitální ekonomika má velmi dobré předpoklady pro další růst. V rámci zemí ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie) patří Vietnamu první příčka v podílu digitální ekonomiky na HDP. Podle nedávno zveřejněné studie společnosti Google dosahuje podíl transakcí provedených ve Vietnamu přes internet (e-commerce, online taxislužby, online dovolené, mediální služby atd.) 4 % HDP. V mnohem vyspělejším Singapuru tento poměr činí jen 3,2 %. Do roku 2025 by se měl zvýšit celkový objem digitální ekonomiky ve Vietnamu ze současných 9 miliard dolarů na 33 miliard.

Vietnam se již dnes může pyšnit také jedním z největších počtů uživatelů Facebooku na světě. Se šedesáti miliony registrovaných uživatelů má osmou největší facebookovou komunitu na světě.

Testování sítě 5G už letos

Pro další úspěšný rozvoj e-commerce je nezbytně nutná také vysoká penetrace populace chytrými mobilními telefony. Vietnam je na tom i v tomto ukazateli poměrně dobře. 53 % obyvatel Vietnamu vlastní chytrý mobilní telefon a ve velkých vietnamských městech tento ukazatel dosahuje hodnoty až 84 %. Stránky internetových obchodů ve Vietnamu navštěvuje 72 % majitelů chytrých telefonů a nákupy na internetu uskutečňuje prostřednictvím chytrého telefonu 53 % zákazníků.

Vietnam nezaostává za svými regionálními konkurenty ani v budování fyzické infrastruktury pro digitální ekonomiku. Testování sítě 5G bude ve Vietnamu zahájeno již v tomto roce. Komerční spuštění služeb sítě 5G je pak plánováno na rok 2020.

David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji

 

Náměstek Tlapa o exportních příležitostech v Thajsku a Myanmaru

Michal Janků z EGAP o pojištění exportu do Thajska a Myanmaru