Uruguay hledá zelené technologie

Uruguay je malá země v Jižní Americe, se kterou nemáme příliš velkou obchodní výměnu. Přesto se našim firmám otevírají obchodní příležitosti i tady. Země prožívá boom ve využívání obnovitelných zdrojů energie a stále hledá dodavatele technologií pro elektřinu z větru, biomasu a elektrobusy.

Foto: Shutterstock

Průměrná spotřeba elektrické energie na obyvatele v Uruguayi stále roste, za posledních dvacet let se více než zdvojnásobila. Proto se za dováženou ropu a plyn pro tepelné elektrárny musí platit stále více peněz. Cestu k omezení dovozů ropných produktů a jejich nahrazení domácími zdroji našla Uruguay v rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Ty se dnes na instalovaných kapacitách výroby elektřiny podílí více než 82 % . Po dlouhá období roku bývá dokonce běžné, že 95 – 100 % elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů.

Uruguay vyrábí větší podíl elektřiny ze zelených zdrojů než kterákoliv jiná země Latinské Ameriky, v biomase je dokonce na prvním místě. Země přitom obnovitelné zdroje energie nijak finančně nezvýhodňuje a neposkytuje na ně žádné dotace.

Největší tradici ze zelených zdrojů má voda. Uruguay má čtyři velké vodní elektrárny a přehrady, které stojí na řekách Río Negro a Río Uruguay. Jsou to stabilní dodavatelé elektřiny. Z celkové instalované kapacity, která v zemi dosahuje 4 500 MW, na ně připadá zhruba jedna třetina. Roste počet větrných zdrojů. Kapacita větrných elektráren – jak pobřežních, tak pevninských – se za poslední čtyři roky výrazně zvýšila, každý rok se roste počet větrníků o více než čtvrtinu. A roste také podíl větrné energie na trhu. Loni se už více než čtvrtina elektřiny vyrobila z větru. Takový růst je mezi zeměmi Latinské Ameriky nevídaný.

Světovým unikátem je ale Uruguay v biomase. Země patří k největším světovým výrobcům celulózy a odpad z její výroby je nejdůležitější surovinou biomasy. Mezi její největší spotřebitele patří průmyslové podniky, které ji vykupují a v rámci svých provozů si z ní elektřinu vyrábějí samy. Loni si firmy z biomasy samy vyrobily přes padesát procent spotřebované elektřiny. Technologie na výrobu elektřiny z biomasy nabízejí domácí firmy, v zemi ale působí i německé nebo brazilské podniky.

V Jižní Americe jinak tak populární solární energie příliš velké zastoupení v elektrické bilanci nemá. I když se za uplynulých pět let kapacita fungujících solárních panelů zvýšila více než pětkrát (pokrývá 70 tisíc m2 a dosáhla už 14 MW), pořád má na výrobě elektřiny jen zhruba pětiprocentní podíl. I tak je to ale úspěch, protože loni poprvé výroba elektřiny ze slunce převýšila množství proudu z dovážených fosilních paliv.

Uruguayská vláda se snaží provozovatele MHD přimět, aby vozy s dieselovými motory vyměnili za elektrobusy. Foto: Shutterstock

Vláda podporuje elektrobusy

Uruguay sice žádné zelené dotace nemá, stát se nicméně snaží o omezení spotřeby fosilních paliv v dopravě, která je po průmyslu druhým největším segmentem závislým na neobnovitelných zdrojích.

Vláda finančně podporuje konverzi veřejné autobusové dopravy a hned první cíl je ambiciózní: do dvou let nahradit čtyři procenta dieselových autobusů vozy s elektrickým pohonem. Podle prvních odhadů by se mohlo jednat o více než sto autobusů, o které se podělí podniky zajišťující veřejnou autobusovou dopravu v Montevideu a dalších městských centrech. Pro tyto společnosti je účast ve vládním programu povinná. Největší z nich, firma CUCTSA, již poptává prvních dvacet dvanáctimetrových autobusů pro osmdesát cestujících. Šanci mají v tendru i české firmy.

Tomáš Hart, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires

 

Vstup na chorvatský trh