Ukrajina staví v Karpatech nové silnice

V turisticky přitažlivém karpatském regionu na západní Ukrajině je plánována významná investice do rozvoje dopravní infrastruktury. Tři oblasti (Lvovská, Ivano-Frankivská a Zakarpatská) připravují projekt výstavby nového silničního spojení, takzvaného Malého karpatského okruhu. Silnice má částečně vést po stávajících komunikacích, částečně v nově vybudované trase.

Ilustrační foto: Pixabay

Malý karpatský okruh bude dosahovat délky zhruba 100 kilometrů. Okruh má výrazně zkrátit cestovní dobu mezi jednotlivými horskými letovisky. Zatímco dnes trvá cesta z obce Slavske ve Lvovské oblasti do obce Pilipec v Zakarpatské oblasti okolo dvou až tří hodin, po vybudování okruhu by se doba jízdy zkrátila na 30 minut. Předpokládá se, že v budoucnu by měly být vybudovány také silnice spojující okruh s dalšími významnými městy všech tří oblastí.

Odhadované náklady na stavbu představují 1 mld. ukrajinských hřiven (cca 956 mil. Kč). Autoři návrhu předpokládají, že do poloviny roku 2020 připraví hotovou projektovou dokumentaci a následně požádají státní rozpočet o finance. Finančně podílet by se měly i místní samosprávy a soukromí investoři. Jedna z větších ukrajinských společnosti připravuje projekt vybudování lyžařského střediska v obci Slavske. Podle optimistických odhadů by mohla být okružní silnice postavena do roku 2023.

Malý karpatský okruh však není jediným, který se bude na západní Ukrajině stavět. V současné době probíhá například rekonstrukce důležité silnice N09 spojující Mukačevo a Rachiv v Zakarpatské oblasti. Tato silnice je rekonstruována poprvé po několika desetiletích.

Nová dopravní infrastruktura napomůže i obci Slavske ve Lvovské oblasti, kde se plánuje výstavba nového lyžařského střediska. Foto: Flickr

Rozvoj ukrajinských Karpat představuje jednu z priorit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského i vlády Oleksije Hončaruka. Letos v říjnu schválila vláda vytvoření „Státního programu rozvoje regionu ukrajinských Karpat na roky 2020 – 2022“, který předpokládá investice do dopravní infrastruktury, vytváření nových pracovních míst či rozvoje cestovního ruchu. Program se má týkat především horských regionů Lvovské, Zakarpatské, Ivano-Frankivské a Černivecké oblasti. Program navazuje na „Koncepci rozvoje horských území ukrajinských Karpat v letech 2019 – 2027“, která se týká podpory konkurenčního ekonomického prostředí, budování dopravní, výrobní a sociální infrastruktury, rozvoj cestovního ruchu a zajištění ekologické bezpečnosti v nejvyšších ukrajinských horách. Karpatskému regionu byla určen také příkaz prezidenta Ukrajiny „O rozvoji regionu ukrajinských Karpat“ z července 2019.

Zároveň koncem letošního října Ukrajina a Evropská banka pro obnovu a rozvoj podepsaly memorandum o financování oprav regionálních silnic na Ukrajině. První tranše by měla činit 300 mil. euro.

Vladimír Kadlec, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR ve Lvově

 

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet