Turecko má novou strategii pro Smart Cities

V Turecku žijí tři čtvrtiny populace ve městech, která se navíc stále rozrůstají. Počet těch, která mají nad milion obyvatel, dosáhl 22. Ministerstvo pro životní prostředí a urbanizaci, vedené Muratem Kurumem proto představilo plán a strategii pro rozvoj tureckých měst nad 50 tisíc obyvatel. Jde o krok, který může výrazně ovlivnit působení všech podnikatelských subjektů zajímajících se o oblast „smart cities“.

Inteligentní řízení Izmiru, třetího nejlidnatějšího města v Turecku, postavily české firmy. Foto: CROSS Zlín

Čtyřletý plán počítá s několika realizačními fázemi a navazuje na analytickou práci turecké administrativy, která spočívala ve sběru relevantních dat za spolupráce s vybranými municipalitami. Výsledkem je národní plán a strategie, jež se netýká jen měst nad 50 tisíc obyvatel, ale i těch, které dosahují této velikosti jen sezóně a zároveň podnikají v turismu, průmyslu či zemědělství.

Doprava, odpad i osvětlení

Turecko si je vědomo, že úroveň v oblasti „smart cities“ v jednotlivých městech kolísá, a proto plánuje zavedení takzvaného „Livable City Index“ – tak, aby mohlo jednotlivé aplikace uzpůsobit konkrétním potřebám měst. Podle analýzy jsou nejpotřebnějšími technologie a aplikace zaměřující se na řízení dopravy a parkování, sběr odpadu, chytrého osvětlení, efektivního informování občanů o důležitých záležitostech všedního života města či podporu většího užití kol ve městech. Obecně se poté ve strategii mluví o čtyřech základních cílech, kterých by turecká města měla do roku 2023 dosáhnout:

  1. Vytvoření efektivního ekosystému „chytrého města“
  2. Zvětšení transformační kapacity měst
  3. Vytvoření nápomocného prostředí pro cestu municipalit k chytrému městu
  4. Transformování služeb města ve prospěch chytrého využití

V polovině ledna v návaznosti na národní plán proběhne v Ankaře akce „Smart Cities and Municipalities Congress and Exhibition“, která se koná pod patronátem prezidentské kanceláře. Na tomto kongresu chce Turecko podrobně představit strategie jednotlivých politik a dojde i k diskuzi ohledně úrovně aplikace chytrých technologií v jednotlivých městech. České firmy se zájmem o chytrá města se mohou také zúčastnit projektu ekonomické diplomacie organizovaného Velvyslanectvím České republiky v Ankaře na podzim tohoto roku.

Image zde mají české subjekty i díky aktivitám společností Cross Zlín a AŽD Praha velice dobrou. Tyto společnosti totiž stály za velice dobře fungujícím systémem inteligentního dopravního řízení v třetím nejlidnatějším tureckém městě Izmiru. Systém spořící čas i benzín řidičů a umožňující efektivní monitoring a řízení dopravy i parkování je ideálním příkladem zapadajícím do konceptu „smart cities“.

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře

Nazli Altuntas, asistentka, Velvyslanectví ČR v Ankaře

 

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet