Tři české technologické firmy uspěly v Las Vegas

Consumer Electronic Show v Las Vegas, známá pod zkratkou CES, je jednou ze světově nejproslulejších výstav spotřební elektroniky. Každoročně se zde představují novinky z oblasti domácích spotřebičů, komunikačních zařízení či počítačů. Stále častěji je CES vnímán i jako místo, kde se představuje doprava budoucnosti. V této prestižní společnosti se minulý měsíc úspěšně prezentovaly i tři české firmy.

Hokejový trenažer Sense Arena propaguje někdejší hvězda NHL Patrik Eliáš. Foto Sense Arena

V části věnované fitness a zdraví se představila Sense Arena, která chce americký trh dobýt svým virtuálním simulátorem hokeje určeným nejenom profesionálům z NHL, ale též všem aktivním hokejistům z řad studentů. Simulátor předváděl známý český hokejista Patrik Eliáš, který donedávna působil v NHL. Jeho prezentace vzbudila mimořádnou pozornost.

V rámci velkého pavilonu firmy Canon se představila česká firma UniRobot, která v USA již dlouhodobě nabízí svůj výrobek, jenž kombinací hardwaru a softwaru umožňuje e-shopům vytvořit dokonalé fotografie nasnímaných produktů.

Firma Angee, český výrobce intuitivního a plně autonomního systému pro domácí zabezpečení se zázemím v Londýně a Silicon Valley, měla na veletrhu zastoupení formou prezentační kanceláře v hotelu Venetian při Sands Expo.

Trendem letošního CES byly hlasem ovládané technologie, respektive osobní asistenti a jejich široké využití ve spotřební elektronice – od chytrých televizorů přes kuchyňské spotřebiče po automobily a domácí bezpečnostní systémy. Takzvaná nositelná elektronika (wearables) zažívá comeback, a to především v oblasti zdravotnické techniky a wellness. Je to dáno miniaturizací senzorů a výrazně větší nabídkou praktických funkcionalit. Renesanci prožívá i virtuální realita a její použití jak v oblasti her, tak prezentaci výrobků, designu a tréninku. Na CESu nechyběly ani progresivní automobilky, které prezentují technologie v oblasti autonomního řízení, elektromobility, rychlonabíjení a propojení auta s elektronickými prvky (in-car connectivity). Plné využití všech těchto technologií umožní až nasazení vysokorychlostních datových sítí 5G, které v budoucnu umožní masivní rozvoj „internetu věcí“ spojujícího senzory, spotřebiče a umělou inteligenci do všeobjímajícího ekosystému lidí a strojů.

Generální konzul v Los Angeles Pavol Šepeľák (vlevo) s týmem firmy UniRobot. FOTO: Generální konzulát ČR v Los Angeles

Letošní CES Las Vegas, který se konal ve dnech 7. – 11. ledna 2019, zaujal rekordních 190 tisíc návštěvníků z řad profesionálů, kteří měli příležitost navštívit celkem 4500 vystavujících firem. Veletrhu se zúčastnilo rovněž přes 6500 novinářů – akce měla proto i silné mediální pokrytí v České republice.

CES Las Vegas je veletrh, jehož návštěvu by si neměla nechat uniknout žádná česká technologická firma, neboť je to unikátní příležitost seznámit se s revolučními koncepty i praktickými výrobky, které mohou brzy proniknout do našich domácností, továren a ovládnout náš volný čas.

Pro naše společnosti, které chtějí uspět na americkém trhu, je to i vynikající příležitost potkat zástupce amerických technologických médií či potenciální investory. Samotný veletrh doprovází i řada konferencí a networkingových příležitostí organizovaných CES a nadnárodními firmami. Na CES jsou pravidelně přítomni i zástupci Generálního konzulátu ČR v Los Angeles, kteří mohou napomoci zkontaktovat zajímavé partnery či provést elementární průzkum trhu.

Marino Radačič, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Los Angeles

 

Náměstek Martin Tlapa o exportních příležitostech v USA

Ekonomický diplomat z konzulátu v Los Angeles o exportních příležitostech na západním pobřeží USA