Světová vinařská soutěž míří na Moravu

Jihomoravský kraj se v příštím roce stane hostitelem 27. ročníku prestižní vinařské soutěže Concours Mondial de Bruxelles. Ve švýcarském Aiglé, kde se letošní vinařské klání uskutečnilo, to počátkem května za přítomnosti české delegace vedené hejtmanem Jihomoravského kraje Bohuslavem Šimkem oznámili pořadatelé soutěže.

Ilustrační foto: Shutterstock

Příští klání se uskuteční v Brně ve dnech 30. dubna – 3. května 2020 a Jihomoravský kraj tak získá unikátní příležitost znovu představit Česko a jižní Moravu jako region s více než dvoutisíciletou tradicí produkce vína. Hlavními organizátory přehlídky se stane Národní vinařské centrum ve Valticích, partnery akce budou kromě kraje například Svaz vinařů ČR, Ministerstvo zemědělství ČR, Vinařský fond ČR, město Brno, Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava nebo Veletrhy Brno.

Za Velvyslanectví ČR ve Švýcarsku poděkovala organizátorům letošní přehlídky chargé d’affaires Irena Valentová. Ta připomněla, že se česká a moravská vína díky své kvalitě těší stále větší oblibě nejen doma, ale i v zahraničí, což dokazuje i fakt, že v loňském ročníku soutěže získala ČR 35 medailí. Česko se Concours Mondial de Bruxelles účastní od samého počátku v roce 1994. Letos zde soutěžilo 142 vín z Čech a Moravy, což je o pětinu více než v předchozím roce.

Česká delegace na letošním ročníku Concours Mondial de Bruxelles ve švýcarském Aiglé. Foto: Tomáš Hájek a Velvyslanectví ČR v Bernu

V Aiglé se na závěr letošního ročníku Concours Mondial de Bruxelles Česko představilo jako příští hostitelské země. Prezentaci završila ochutnávka tradičních českých jídel, degustace českých a moravských vín speciálně vybraných pro tuto příležitost a poslech cimbálové muziky.

Zdeněk Eliáš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bernu

 

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet