Síť 5G dobývá svět. Španělsko už dobyla

Zavádění telekomunikačních 5G sítí ve Španělsku může motivovat české firmy nejen k přizpůsobení se tržní poptávce budoucnosti, ale třeba i k zaměření své exportní politiky směrem na jih Evropy. Budoucnost chytrých měst nebo moderních automobilů, propojených 5G sítěmi, může být zajímavou výzvou pro výrobce městského mobiliáře, řízení městské dopravy, technologie pomáhající rozvíjet a udržovat dopravní infrastrukturu nebo pro automobilky vyrábějící vozy budoucnosti.

V Barceloně se letos konal Mobile World Congress 2019, sítě 5G byly hlavním tématem. Foto: Shutterstock

Nová generace bezdrátových systémů je už dostupná v mnoha španělských městech. V čem ale vlastně spočívají výhody této technologie? Pod pojmem 5G se skrývá mnohem více než jenom rychlejší připojení k internetu. Odborníci na technologie nepovažují zavedení této novinky za nic skromnějšího než významnou součást čtvrté průmyslové revoluce.

Mnozí z nás si ještě vzpomenou na první generaci bezdrátových systémů, která umožňovala pouhé telefonování bez fyzického, drátového, připojení. Druhá generace nám přinesla možnost zasílání krátkých textových zpráv, takzvaných SMS, které bylo v té době skutečnou revolucí. Jen málokdo si tehdy asi představoval, že nástup další generace nám už umožní se z kteréhokoli místa, kam signál dosáhne, připojit k internetu, vzdáleně zkontrolovat došlou elektronickou poštu, přečíst si zprávy nebo pročíst nejnovější příspěvky na sociálních sítích.

V současné době jsme však ještě o kus dál a díky současnému rozšíření sítě 4G můžeme přenášet data v „reálném čase“, a s minimálním zpožděním tak poslouchat rozhlas, sledovat televizní pořady, streamovat nebo se účastnit videohovorů.

Lékařská operace na dálku

Máte pocit, že dál už to nejde? Dovolte nám vyvést vás z omylu. 5G totiž umožňuje skutečně velké objemy přenosů, a to v ještě kratší době. Právě Španělsko se v této oblasti stalo skutečným průkopníkem. A v Barceloně se letos konal Mobile World Congress 2019, na němž byla právě zmiňovaná technologie hlavním tématem.

Účastníci kongresu byli svědky lékařské operace, která byla díky technologii 5G řízena distančně z nemocnice na barcelonském předměstí L’Hospitalet del Llobregat. Zákrok řídil známý španělský lékař Antonio de Lacy, a to pomocí tužky a tabletu. V budoucnu by tak mohly být prováděny operace i na mnohem větší vzdálenosti. Potenciál je zde zřejmý, a to se zejména týká zemí, kde není zdravotnická péče na takové úrovni jako ve Španělsku a kde chybí kvalifikovaný zdravotnický personál.

Španělsko jako průkopník

Podle posledních informací zveřejněných společností Vodafone, 5G už pokrývá největší španělská města jako Madrid, Barcelona, Sevilla, Málaga, Bilbao a Valencie. Zatímco zprvu byla služba nabízena pouze podnikatelům, v dnešní době existují neomezené tarify i pro nepodnikající fyzické osoby. Zajímavým faktem je i skutečnost, že Vodafone uzavřel smlouvu s finskou platformou Hatch, která umožňuje hraní videoher právě prostřednictvím sítě 5G.

Tomáš Pipek, stážista
Daniela Čapková, ekonomická diplomatka ZÚ Madrid

 

Vstup na chorvatský trh