Newyorský stavební boom ve znamení zelených technologií

Stavební boom v New Yorku stále trvá a patrná je i orientace developerů na zahrnutí zelených technologií. Ty jsou nejen v módě, ale znamenají také výraznou úsporu provozních nákladů nových budov (v USA mezi 8 a 13 procenty). Silným trendem na severovýchodě USA se stávají také „zdravé budovy“ (healthy buildings). Tento potenciál otevírá možnosti zajímavých zakázek i pro české firmy.

Foto: Shutterstock

Jednou ze společností, které tento trend úspěšně zachytily, je firma 720° Čecha Tomáše Novotného. Produkt jeho společnosti sbírá environmentální data v reálném čase ze senzorů v budovách a díky analýze postavené na umělé inteligenci pomáhá spravovat budovy pro lepší zdraví a komfort jejich uživatelů. Mezi klienty firmy 720° patří i GE Healthcare, Tieto, YIT, Newsec, ale i developeři, společnosti zaměřující se na facility management, stejně jako budovy veřejné správy či univerzity. Úspěch jeho produktu pak přilákal i řadu investorů včetně českého J&T Ventures.

Dalšími českými společnostmi, které by potenciál v daném sektoru v USA mohly být schopny v nadcházejících letech využít, jsou rovněž české firmy ERC-tech (recyklace stavební suti) či Advanced Materials (ochranné nátěry na bázi nanotechnologií).

Jednou z možností, jak otestovat zájem o případné české technologie v oblasti „green buildings“, je celá řada veletrhů, mezi největší pak patří např. Green Build Expo (listopad 2019) či BuildingsNY (duben 2019).

Zájem o enviromentální technologie ve stavebnictví je v USA každopádně na vzestupu. Podle studie Dodge Data & Analytics se očekává, že přes 32 % budov, jejichž stavba ve Spojených státech loni započala, bude obsahovat „zelené“ prvky. Do roku 2021 by se tento podíl měl vyšplhat až na 45 %. Přibližně polovina z projektů, které v sobě v následujících třech letech budou zahrnovat enviromentální prvky, přitom bude spočívat v přestavbách již existujících budov. Nová výstavba v New Yorku přitom stále roste. Podle serveru constructiondrive.com bylo mezi léty 2013 a 2017 v tomto sektoru proinvestováno v pěti okrscích New Yorku na 150 mld. USD a výsledky tempa růstu pro rok 2018 se očekávají obdobně vysoké. Oblast Long Island City je pak lídrem v oblasti výstavby nových rezidenčních projektů v celých USA. Zelené technologie jsou tak z hlediska následujících několika let nejen v New Yorku, ale v celých Spojených státech sektorem s velmi zajímavým potenciálem růstu.

Karel Smékal, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v New Yorku

 

Náměstek Martin Tlapa o exportních příležitostech v USA

Ekonomický diplomat z české ambasády ve Washingtonu o exportních příležitostech v USA