Nebraska má zájem o zavlažovací technologie

Když se české firmy rozhodují, který stát USA si zvolit k zahájení svých podnikatelských aktivit, vybírají obvykle z notoricky známých států jako jsou Delaware, New Jersey, Kalifornie, Florida či Texas. Nebraska, kde žije nejvíc Američanů československého původu, stojí poněkud stranou. Přitom je tu vůbec největší koncentrace firem na světě se zaměřením na technologie zavlažování a o spolupráci s českými subjekty je tu enormní zájem.

Ilustrační foto: Pixabay

Nebraska má vůbec největší podíl zemědělství na HDP ze všech amerických států. Ročně jde o 7 miliard dolarů, což je 5% zemědělského produktu Spojených států. Na rozsáhlou pěstební činnost navazuje výroba zemědělských strojů a techniky. Také proto se ve městě Grand Island v centrální části Nebrasky koná každoročně největší zemědělský veletrh v USA, takzvaný Husker Harvest Days.

Zcela dominujícím oborem je výroba zavlažovacích systémů, kde působí firmy jako jsou Lindsay Corp., Reinke, Nebraska Irrigation Inc., Valmont Irrigation či Southeast Vally Irrigation. Prim mezi nimi hraje firma Valmont Irrigation, jenž je světovým lídrem v inovacích zavlažovacích systémů využívajících chytrá řešení. Příkladem je jejich nejnovější technologie „Autonomous Crop Management“, která umožňuje místním farmářům zavlažovat pole nejen díky aplikaci v mobilním telefonu, ale také zajišťuje obrovskou úsporu vody a optimální dávkování zavlažování v závislosti na aktuální potřebě a konkrétní topografii zavlažovaného místa. Při optimalizaci dávkování vody spolupracuje Valmont Irrigation s izraelskou firmou Prospera, která dodává nová chytrá technologická řešení do zavlažovacích systémů. Americko-izraelské řešení je schopné rozeznat problematické části úrody (suchá místa, napadení plísněmi a jiné) a optimalizovat opatření na jejich řešení díky satelitní či dronové navigaci.

Úrodná Nebraska tvoří pět procent zemědělského produktu USA. Foto: Pixabay

Dobrou šanci tak na trhu mají české firmy se specializací na zavlažovací systémy, a také české start-upy nabízející chytrá řešení v oblasti zemědělství. Připomeňme, že v Nebrasce mají svá americká sídla dvě české firmy s asi vůbec největšími aktivitami v USA, společnosti Česká zbrojovka (CZ-USA) a Home Credit USA.

Podnikatelům může napomoci i historická vazba České republiky a Nebrasky. Podíl Čechoameričanů na populaci Nebrasky dosahuje téměř 6 %, tedy jednoznačně nejvyšší ze všech států USA. V Nebrasce leží také  Wilber, hlavní město Čechoameričanů. Navíc zde existuje letité partnerství mezi Armádou ČR a Národní gardou v Lincolnu a vynikající vazby s University of Nebraska – Lincoln (UNL), která patří mezi špičková centra se zaměřením právě na zemědělství. Navíc je Nebraska podle časopisu Forbes na špici v hodnocení podmínek pro podnikání. Nebraska je proto zajímavou alternativou k zahájení podnikatelských aktivit v USA. Generální konzulát v Chicagu je připraven v úzké spolupráci s Nebraskou obchodní komorou pomáhat těm firmám, které projeví zájem o spolupráci s firmami v tomto americkém státě.

Tomáš Trnka, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Chicagu

 

Vstup na chorvatský trh