MODERNIZACE SLOVENSKÉ ARMÁDY – ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY

Slovensko se chystá zvyšovat výdaje na obranu. V letošním roce počítá s výdaji ve výši 1,7 % HDP, požadovanou úroveň 2 % HDP, která vyplývá z členství v NATO, hodlá dosáhnout v roce 2022. Slovenské ministerstvo obrany zároveň v příštích letech plánuje rozsáhlé investice do modernizace armády. Nové příležitosti se tak otevírají i českým firmám.

Obrněný transportér Vydra nabízí dodavatelské příležitosti pro české firmy. Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě

Podle plánů ministerstva obrany má Slovensko v průběhu 12 let investovat do modernizace armády téměř 30 miliard eur. Armáda získá nové obrněné transportéry typu 4x4, 8x8, nadzvukové stíhačky, houfnice, vrtulníky a modernější radary. Již z letošních celkových obranných výdajů bude na modernizaci vyčleněno vice než 40 % a ministerstvo zdůrazňuje, že už se nejedná pouze o plány, ale o reálné kroky. V roce 2021 zvýší výdaje na obranu až na 1,9 % HDP, o rok později už hodlá dosáhnout metu dvou procent.

Ve službách slovenských ozbrojených sil jsou již nákladní letadla Spartan a stíhačky F-16. Vláda má brzy rozhodnout například o nákupu bojových obrněných vozidel 8x8 či houfnic.

Plovoucí transportér Vydra

Součástí plánů modernizace slovenských ozbrojených sil je už dnes projekt bojového obrněného plovoucího transportéru 8x8 Vydra. Na tomto projektu spolupracovala ministerstva obrany Slovenska a Finska. Slováci chtějí do roku 2024 nakoupit až 80 kusů těchto vozidel. Celková cena by neměla přesáhnout 417 milionů eur. Tato částka zahrnuje i logistickou podporu (17 milionů), munici (65 milionů), úpravu infrastruktury (5 milionů) a odkoupení prototypu (5,8 milionů).

Obrněný a plovoucí transportér Vydra má být z větší části vyráběn na Slovensku. To znamená dodavatelské příležitosti pro české zbrojařské firmy. Navíc v případě většího zájmu o tento obrněný transportér bude Slovensko nutně potřebovat nové výrobní kapacity. I tady se mohou uplatnit české firmy, které slovenský trh díky historickým vazbám velmi dobře znají.

Hildegarda Horská, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Bratislavě

 

Vstup na chorvatský trh