Linka Taškent – Ostrava pomůže byznysu

Dalšímu rozvoji vzájemných obchodně ekonomických vztahů mezi Českou republikou a Uzbekistánem od srpna letošního roku napomáhá nově otevřená nákladní letecká linka mezi Ostravou a Taškentem. Každou středu a sobotu bude Boeing 767 uzbeckých aerolinií Uzbekistan Airways létat mezi ostravským Letištěm Leoše Janáčka, uzbeckým Taškentem a čínským městem Urumči.

Nákladní linka Taškent-Ostrava létá dvakrát týdně. Foto: EGT Express

Provoz nové nákladní linky zajistí česká společnost EGT Express, která se specializuje na mezinárodní kamionovou přepravu a přepravu zásilek do Ruska a zemí Střední Asie. Uzbecký Boeing 767 by měl do Ostravy přepravovat různorodé zboží včetně zásilek z čínských internetových obchodů. V opačném směru budou vypravovány konsolidované zásilky do Taškentu, odkud budou rozváženy do dalších asijských zemí.

Urumči i Taškent byly významnými obchodními centry na historické Hedvábné stezce. Toto nové letecké spojení je v jistém smyslu obnovou této významné obchodní trasy do srdce Evropy. Ostrava se díky novému leteckému spojení stala jedním z mála letišť ve středoevropském regionu, které bude mít přímou pravidelnou linku do Asie.

Přímé letecké spojení mezi Českem a Uzbekistánem významně napomáhá rozvoji vzájemných vztahů, ať se jedná o přepravu zboží, anebo rozvoj turistiky. Již před třemi lety byly zavedeny letní charterové lety mezi Taškentem a Karlovými Vary, které významně zvýšily návštěvnost naší lázeňské metropole uzbeckými turisty.

Luboslav Mazurek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Taškentu

 

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet