Čeští dodavatelé se představili Embraeru

V rámci projektu ekonomické diplomacie navštívila v polovině února Česko mise představitelů a nákupčích brazilského Embraeru, který je třetím největším výrobcem civilních dopravních letadel na světě. Celkem 32 českých výrobců i dodavatelů služeb v oblasti letectví využilo příležitost představit Embraeru své produkční schopnosti, někteří i výrobní závody, a jednat o možnostech dodávek pro letouny brazilského giganta. O možné výzkumné spolupráci jednal Embraer také s českými univerzitami.

Ilustrační foto: Shutterstock

Pro české firmy to byla skvělá obchodní příležitost nabídnout své produkty přímo nákupčím této společnosti. První den se v Praze uskutečnil seminář ve zcela zaplněném sále Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). V úvodních prezentacích byl představen český letecký sektor a jeho strategické směřování. Promluvili Vladimír Bärtl, Petr Očko a Pavel Beran z MPO ministerstva a obrany a dále zástupci Asociace leteckých výrobců a Asociace bezpečnostního a obranného průmyslu.

Zástupci Embraeru z evropské pobočky i brazilského ústředí vedení prezidentem společnosti pro evropské, blízkovýchodní a africké trhy Jorge Ramosem představili výrobní program firmy, plány do budoucna a zejména způsoby a mechanismy zapojení zahraničních firem do dodavatelských řetězců Embraeru. Klíčovým prvním krokem pro každou českou firmu je registrace do databáze potenciálních dodavatelů Embraeru (www.embraersuppliers.com). Celé odpoledne probíhala bilaterální jednání mezi Embraerem a jednotlivými českými výrobci leteckých komponent a zařízení a univerzitami.

Delegace Embraeru v doprovodu ekonomického diplomata velvyslanectví ČR v Londýně, zástupců MPO a agentur CzechTrade a CzehInvest navštívila postupně tři tematické skupiny firem. V celkem deseti městech od Dobříše přes Prahu, Mladou Boleslav, Pardubice, po Brno, Zlín a Kunovice se osobně seznámili s výrobou v sedmnácti firmách leteckého, vesmírného a obranného průmyslu.

Projekt ekonomické diplomacie připravilo velvyslanectví ČR v Londýně ve spolupráci s MPO, CzechTrade a CzechInvest. Cílem akce bylo podpořit český letecký sektor a propojit české dodavatele s vysokou přidanou hodnotou s koncovým zákazníkem.

Embraer po pouhých padesáti letech své existence představuje silného hráče na poli středních dopravních letadel, s významnými aktivitami i v souvisejících sektorech satelitních, komunikačních a radarových technologií. V roce 2017 získal certifikaci nový a největší letoun z produkce Embraeru, vojenský dopravní KC390. Embraer zaměstnává na celém světě 19 tisíc lidí, vyrobil tisíce letadel, která operují v šedesáti zemích světa. Na konci roku 2018 Embraer uzavřel strategické partnertství s firmou Boeing, v rámci něhož Boeing v novém společném podniku na výrobu a provoz civilních dopravních letadel získá 80% podíl. Řada českých firem již patří mezi dodavatele Embraeru a jeho nové výrobní programy představují příležitosti pro ověřené i inovativní české společnosti.

Aleš Opatrný, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Londýně

 

 

Ekonomický diplomat z ambasády v Brazílii Petr Klíma o exportních příležitostech v zemi