Česká letadla se vrací do Kazachstánu 

Český letecký průmysl symbolicky oslavil své loňské sté výročí také návratem do Kazachstánu. Koncem roku se totiž podařila významná dodávka dvou letounů L-410 společnosti Aircraft Industries na tamní trh. Česká diplomacie předtím tento průlom podpořila mimo jiné účastí na obranném veletrhu KADEX 2018 v Astaně.

Foto: Shutterstock

Účast tuzemských firem na veletrhu byla součástí projektu ekonomické diplomacie ministerstva zahraničí společně se zahraniční kanceláří CzechTrade v hlavním městě Almaty.

Celý minulý rok poznamenala intenzivní jednání o dodávkách českých letounů. Obě strany se dohodly v prosinci, samotná dodávka dvou 19-místných vrtulových letounů L-410 UVP-E20 se uskutečnila letos v lednu. Oba hornoplošníky společnosti Aircraft Industries (dříve Let Kunovice) budou operovat na kazachstánských vnitrostátních linkách. Jedná se o první dodávku letounů z Česka do Kazachstánu po delší době. Česká společnost informaci oficiálně oznámila na svých webových stránkách.

V současné době se na letadla L-410 zaškoluje šest kazachstánských pilotů v Česku. Kupujícím obou letounů je regionální dopravní společnost „Žetysu“, sídlící v městě Taldykorganu. Nákup letounů byl financován leasingem společnosti DBK Leasing JSC v rámci státního programu „Nurly Žol“ na modernizaci flotily letounů pro regionální lety a podporu vnitrostátního cestovního ruchu. Společnost „Žetysu“ působí zejména na jihu země – domovské letiště má v Almatinské oblasti). Obchodní transakci zaznamenala také kazachstánská média.

V Kazachstánu se dosud používalo několik starších vrtulových letadel, předprodaných z Ruska. Výcvik vojenských pilotů stále probíhá na letounech L-39, které dodalo ještě bývalé Československo. Nejnovější obchodní transakce ukazuje, že potenciál Kazachstánu jako nadějného trhu pro český letecký průmysl stále není vyčerpaný.

Luboš Joza, Olga Kalinová, ekonomičtí diplomaté Velvyslanectví ČR v Astaně

 

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet