Češi modernizují čističky, bodují v Mongolsku

Česká firma Khaanzaa dokončila rozšíření a modernizaci čističky odpadních vod pro nejvýznamnější těžařskou společnost v Mongolsku Oyu Tolgoi. Khaanzaa, která na tamním trhu působí od roku 1992, realizovala více než 500 stavebních projektů v Mongolsku, Kyrgyzstánu a Kazachstánu.

Ilustrační foto: Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru

Ve vyprahlé mongolské poušti Gobi byl v roce 2013 zprovozněn jeden z největších měděných dolů na světě. Ambiciózního inženýrského a stavebního projektu se v pouštních podmínkách zúčastnila i česká firma Khaanzaa, která pro největšího mongolského těžaře Oyu Tolgoi postavila a posléze rozšířila a zmodernizovala centrální čističku odpadních vod.

Rozvojové i komerční projekty

Khaanzaa se projektování, výstavbě, dodávkám, instalacím, provozu a servisu uceleného sortimentu technologií a výrobků pro úpravu vod a čištění odpadních vod věnuje v Mongolsku více než deset let. Od roku 2010 po celé zemi zrealizovala 22 náročných vodohospodářských projektů – ať už v rámci rozvojové spolupráce nebo komerčně.

V několika dolech, na novém mezinárodním letišti v Ulánbátaru, v turistickém resortu Khaan Jims Holiday a vojenském táboře vybudovala Khaanzaa čističky, studny, úpravny a rozvodny vod a následně zajišťovala potřebný servis a údržbu. V současné době za pomoci české vlády nabízí své expertní služby při modernizaci čističky odpadních vod z kožedělných závodů v hlavním městě.

Čistička odpadních vod v Gobi je díky české firmě první membránovou čističkou na území Mongolska. Nejlepší zaměstnanci získali ocenění Ministerstva stavebnictví Mongolska.

Skvělá reference

Společnost Khaanzaa se díky projektu v Gobi pozitivně zapsala u největšího investora se zahraničním kapitálem Oyu Tolgoi, který zaměstnává 17.000 lidí a své subdodavatele vybírá na základě velmi přísných technických i bezpečnostních kritérií. Musejí být schopni operovat v tamních náročných podmínkách a nepřetržitém provozu. Česká firma Khaanzaa opět prokázala, že patří v oblasti čištění odpadních vod na špičku. Umí design, stavbu, instalaci, provoz i servis.

Jiří Brodský, velvyslanec České republiky v Mongolsku

 

Ekonomický rada z Velvyslanectví ČR v Moskvě o exportních příležitostech v Rusku