ČERNÁ HORA CHYSTÁ NEJVĚTŠÍ VODOHOSPODÁŘSKÝ PROJEKT

Černá Hora připravuje největší vodohospodářský projekt od vyhlášení samostatnosti země. Jde o obnovu téměř 600 kilometrů vodovodního řádu. Náklady na realizaci dosáhnou až 150 milionů eur. Černá Hora bude muset tento projekt realizovat, aby splnila požadavky vyplývající z nedávno otevřené kapitoly 27 (životní prostředí) přístupových rozhovorů s Evropskou unií.

Foto: Pixabay

Sdružení vodovodních sítí Černé Hory by mělo příslušný projekt předložit vládě nejpozději začátkem letošního června. Důvodem obnovy je skutečnost, že slitina kovů, ze kterých bylo potrubí vyrobeno, obsahuje značné procento azbestu a představuje tak významné zdravotní riziko. Po schválení projektového návrhu bude vláda Černé Hory usilovat o získání finanční podpory z fondů EU, která pokryje část investice. Na část projektu vypíše vláda tendr, který bude otevřen i zahraničním firmám.

Dalším důvodem pro obnovu vodovodního řádu je skutečnost, že některé jeho části už jsou velmi staré – pocházejí z období kolem roku 1930. Kvůli jejich špatnému stavu dochází v některých opštinách až k 70% ztrátám vody. Staré vodovodní trubky mají být vyměněny za polyethylenové PEHD trubky, které splňují normy EU.

Černá Hora usiluje o vstup do EU v roce 2025. Podle dosavadního hodnocení Bruselu je Černá Hora „front-runnerem“ mezi státy západního Balkánu, které v současné době na členství v EU aspirují.

Jana Kálmán, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Černé Hoře

 

Příležitosti pro české firmy na finském trhu