Argentina investuje do telekomunikací

Argentina má oproti jiným zemím Jižní Ameriky pomalejší internet a mobilní spojení, což argentinské úřady nutí rozšiřovat pokrytí mobilním signálem a zlepšovat služby. Šanci podílet se na rozvoji telekomunikačního sektoru mají i české firmy. Velvyslanectví v Buenos Aires zařadilo právě telekomunikace mezi perspektivní obory při aktualizace Mapy oborových příležitostí pro rok 2019.

Foto: Shutterstock

Argentina si v letech 2000 – 2015 prošla velice turbulentním obdobím, které v mnoha oblastech značně zpomalilo její rozvoj. Internet a kvalita datového spojení patřily v roce 2015, kdy vládu přebíral prezident Mauricio Macri, k nejzaostalejším oblastem. S využitím vládních investic a soukromých peněz se situace postupně zlepšuje a Argentina se přibližuje k běžnému fungování telekomunikačního trhu, srovnatelného s jinými zeměmi Latinské Ameriky. Přesto je mobilní a širokopásmové připojení k internetu v Argentině stále o zhruba 15 % pomalejší než v sousedních zemích. Problémy představuje i sociální geografie země, obyvatelstvo je koncentrováno v několika městech s velkými vzdálenostmi mezi nimi.

Příležitosti pro české firmy se naskýtají například ve stavbě vysílačů mobilního signálu, kterých chybí přes 20 tisíc a bez jejichž instalace se situace nezlepší. Šanci mohou mít nejen dodavatelé technologií, ale i nezávislí operátoři těchto mobilních vysílačů. Rozšířit potřebuje páteřní síť optického vlákna státní společnosti ARSAT, aby se zlepšila rychlost připojení v domácnostech a firmách (uživatelé takzvané „poslední míle“ kabelu). Program Acceso a Servicios TIC, realizovaný státními organizacemi ARSAT a ENACOM, má za cíl rozšířit o více než 500 jednotek počet distribučních uzlů připojení k optické síti. Výhodou Argentiny je dostatek kvalitní pracovní síly v oboru telekomunikací, takže zahraniční firmy tu snadno najdou spolupracovníky. Většina potřebných komponentů se přitom do Argentiny dováží.

Země stále není plně pokryta signálem 4G, některé silnice a obydlená sídla nejsou stále pokryta ani mobilním signálem nižšího řádu. Společnost ARSAT realizuje Národní internetový plán, díky němuž chce k širokopásmovému internetu připojit přes 1300 měst a obcí. Investují i soukromé společnosti (Claro, Personal, Nextel, Movistar), včetně příprav na výstavbu sítí 5G.

Třetí družice na obzoru

ARSAT se také připravuje k vypuštění další geostacionární komunikační družice s kmitočtovým pásmem Ka (26.5 – 40 GHz). Argentina je první zemí Latinské Ameriky, která již v roce 2014 vypustila svůj geostacionární satelit (Arsat 1) a aby projekt mohl pokračovat, spojila se s americkou společností Hughes, s níž založila firmu Newco. Od roku 2015 pracuj Arsat 2, družice Arsat 3 by měla být vypuštěna v roce 2020 a má pokrýt celé území Argentiny s minimální přenosovou kapacitou 40 Gb/s. Na jeho výrobě pracuje společnost INVAP. Kdyby některá česká firma chtěla nabídnout svůj produkt pro stavbu tohoto satelitu, může velvyslanectví pomoct s kontaktováním firmy INVAP. Argentina je jedna z několika zemí na světě (a vedle Brazílie jediná země Latinské Ameriky), která rozvíjí vlastní vesmírný program, a to včetně telekomunikačních aktivit.

I když má Argentina v současnosti ekonomické problémy, je patrné, že telekomunikace jsou jedním z oborů, do kterých se investuje. I proto Velvyslanectví ČR v Buenos Aires rozhodlo o zařazení telekomunikací, jako součásti ICT sektoru, mezi perspektivní obory při letošní aktualizaci Mapy oborových příležitostí, kterou pro české exportéry zpracovává Ministerstvo zahraničních věcí.

Tomáš Hart, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires

 

Zástupce náměstka Ivan Jančárek o exportních příležitostech v Argentině a Brazílii

Karel Wister z Komerční banky o exportu do Argentiny a Brazílie

Ekonomický diplomat z ambasády v Brazílii Petr Klíma o exportních příležitostech v zemi

Ekonomický diplomat z ambasády v Argentině Ludevít Hrúz o exportních příležitostech v zemi